روش RICE برای بهبود آسیب های ورزشی

اگر با آسیب دیدگی ورزشی و گرفتگی عضلات مواجه شوید و به پزشک مراجعه کنید، روش RICE را به عنوان اولین روش به شما پیشنهاد می کند. پس همراه جیم کاو باشید تا با این روش پرکاربرد جهت درمان آسیب دیدگی آشنا شوید.

معمولا صدمات و آسیب دیدگی های جزئی با این روش و حتی در منزل قابل درمان هستند، اما برای آسیب دیدگی های جدی مثل درد های شدید یا تورم،  باید به پزشک مراجعه کنید.

روش RICE شامل اقدامات زیر است:

  1. استراحت ( Rest )
  2. یخ ( Ice )
  3. فشردن ( Compression )
  4. بالا نگه داشتن ( Elevation )

قدم اول: استراحت ( Rest )

درد، سیگنالی از بدن شماست که به شما بفهماند چیزی به درستی کار نمی کند! به محض اینکه صدمه دیدید، تمرینات خود را برای حداکثر ۲ روز متوقف کنید. هیچگاه از جمله ” نابرد رنج، گنچ میسر نمی شود ” در این موقع پیروی نکنید. زیرا انجام این کار میتواند آسیب دیدگی را بدتر کند و فرایند درمان را طولانی. پزشکان می گویند باید از فشار آوردن به ناحیه مصدوم، به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت خودداری شود. همچنین استراحت می تواند موجب جلوگیری از کبودی بیشتر شود.

قدم دوم: یخ ( Ice )

یخ برای کاهش درد و تورم بسیار مناسب است. برای این کار کافی است یک بسته یخ پیچیده شده در حوله سبک و جاذب (برای کمک به جلوگیری از سرمازدگی) هر ۲ تا ۳ ساعت و هر دفعه به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه بر روی عضو آسیب دیده بمالید.

نکته: این کار باید طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از آسیب دیدگی انجام شود.

قدم سوم: فشردن ( Compression )

قدم سوم در روش RICE ، فشردن است. در این گام باید عضو آسیب دیده برای جلوگیری از تورم، پیچیده شود. کافی است عضو آسیب دیده را با باند پزشکی الاستیک (مانند باند ACE) بپوشانید.

دقت کنید که عضو نباید خیلی محکم بسته شود و اگر پوست زیر باند به رنگ آبی روشن شد یا احساس سرما، بی حسی و سوزن شدن به شما دست داد، بانداژ را شل کرده و اگر این علائم بلافاصله ناپدید نشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

قدم چهارم: بالا نگه داشتن ( Elevation )

این قدم موجب کاهش درد، لرزش و تورم می شود. فرایند کار به این صورت است که باید عضو آسیب دیده را بالا ببرید! به عنوان مثال برای مچ پای آسیب دیده، هنگام نشتن روی مبل پای خود را روی بالش بذارید تا ارتفاع آن افزایش پیدا کند یا موقع راه رفتن، وزن خود را بر روی مچ پای آسیب دیده نیندازید. CDC توصیه می کند که حتی اگر از یخ درمانی استفاده نکردید، قدم چهارم را فراموش نکنید.

درمان های تجویزی در کنار روش RICE

پزشک شما ممکن است در کنار روش RICE داروهایی نیز تجویز کند. حتما قبل از مصرف این داروها، سابقه سلامتی، بیماری و حساسیت های دارویی خود را با پزشک مطرح کنید.

به طور کلی روش RICE شامل چهار قدم استراحت، یخ درمانی، فشردن و بالا نگه داشتن است که با این قدم های ساده ، میتوان درد های جزئی را درمان کرد اما همواره توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: webmd

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • chat
  یک نظر ارسال کنید